Appinnici:Cugnugazzioni/Sicilianu/giuvàri

Da Wikizziunariu, lu dizziunariu a cuntinutu lìbbiru.
Jump to navigation Jump to search
Cugnugazzioni dû verbu “giuvàri
prisenti passatu
infinitu giuvàri avìri giuvàtu
participiu giuvànti giuvàtu
gerunniu giuvànnu avènnu giuvàtu
pirsuna singulari plurali
prima secunna terza prima secunna terza
innicativu ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti giùvu giùvi giùva giuvàmu giuvàti giùvunu
passatu pròssimu hàju giuvàtu hài giuvàtu hàvi giuvàtu havèmu giuvàtu havìti giuvàtu hànnu giuvàtu
imperfettu giuvàva giuvàvi giuvàva giuvàvumu giuvàvu giuvàvunu
trapassatu pròssimu avìa giuvàtu avìi giuvàtu avìa giuvàtu avìumu giuvàtu avìu giuvàtu avìunu giuvàtu
passatu giuvài giuvàsti giuvàu giuvàmmu giuvàstu giuvàru
trapassatu àppi giuvàtu avìsti giuvàtu àppi giuvàtu àppimu giuvàtu avìstu giuvàtu àppiru giuvàtu
futuru sèmplici[1] giuvirò giuvirài giuviràvi giuvirèmu giuvirìti giuvirànnu
futuru antiriuri [2] avirrò giuvàtu avirrài giuvàtu avirràvi giuvàtu avirrèmu giuvàtu avirrìti giuvàtu avirrànnu giuvàtu
cunnizziunali ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti[3] giuvirìa giuvirìi giuvirìa giuvirìumu giuvirìu giuvirìunu
passatu[4] avirrìa giuvàtu avirrìi giuvàtu avirrìa giuvàtu avirrìumu giuvàtu avirrìu giuvàtu avirrìunu giuvàtu
cugnuntivu ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti[5] mi giùvu mi giùvi mi giùva mi giuvàmu mi giuvàti mi giùvunu
passatu[6] mi hàju giuvàtu mi hài giuvàtu mi hàvi giuvàtu mi havèmu giuvàtu mi havìti giuvàtu mi hànnu giuvàtu
imperfettu giuvàssi giuvàssi giuvàssi giuvàssumu giuvàssu giuvàssuru
trapassatu avìssi giuvàtu avìssi giuvàtu avìssi giuvàtu avìssumu giuvàtu avìssu giuvàtu avìssuru giuvàtu
imperativu[5] ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
- giùva mi giùva

giuvàssi

giuvàmu giuvàti mi giùvunu

giuvàssuru

  1. Li tempi futuri caderu in disusu nta certi zoni. Unni nun si ùsunu, ô postu dû futuru sèmplici si usa l’innicativu prisenti.
  2. Li tempi futuri caderu in disusu nta certi zoni. Unni nun si ùsunu, ô postu dû futuru antiriuri si usa l’innicativu passatu pròssimu.
  3. Lo modu cunnizzionali cadìu in disusu nta certi zoni. Unni nun si usa, ô postu dû cunnizzionali prisenti si usa lu cugnuntivu imperfettu.
  4. Lu modu cunnizzionali cadìu in disusu nta certi zoni. Unni nun si usa, ô postu dû cunnizzionali passatu si usa lu cugnuntivu trapassatu.
  5. 5,0 5,1 Cu l’eccizzioni di formi stòrichi comu sia, lu cugnuntivu prisenti si usa sulu ntô missinisi e, nta formi lucalmenti diffirenti, ntô calabbrisi miridiunali. A l’autri parti, ô postu dû cugnuntivu prisenti si usa l’innicativu prisenti, e l’imperativu havi sulu la forma dirivata dû cugnuntivu trapassatu e nun chidda dirivata dû cunnizzionali prisenti.
  6. Lu cugnuntivu passatu si usa sulu ntô missinisi e, nta formi lucalmenti diffirenti, ntô calabbrisi miridiunali. A l’autri parti, ô postu dû cugnuntivu passatu si usa l’innicativu passatu prossimu.