Utenti:Peppepz/sandbox

Da Wikizziunariu, lu dizziunariu a cuntinutu lìbbiru.
Jump to navigation Jump to search

Prova2

Cugnugazzioni dû verbu “manciàri
prisenti passatu
infinitu manciàri avìri manciàtu
participiu manciànti manciàtu
gerunniu manciànnu avènnu manciàtu
pirsuna singulari plurali
prima secunna terza prima secunna terza
innicativu ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti mànciu mànci mància manciàmu manciàti mànciunu
passatu pròssimu hàju manciàtu hài manciàtu hàvi manciàtu havèmu manciàtu havìti manciàtu hànnu manciàtu
imperfettu manciàva manciàvi manciàva manciàvumu manciàvu manciàvunu
trapassatu pròssimu avìa manciàtu avìi manciàtu avìa manciàtu avìumu manciàtu avìu manciàtu avìunu manciàtu
passatu manciài manciàsti manciàu manciàmmu manciàstu manciàru
trapassatu àppi manciàtu avìsti manciàtu àppi manciàtu àppimu manciàtu avìstu manciàtu àppiru manciàtu
futuru sèmplici[1] mancirò mancirài manciràvi mancirèmu mancirìti mancirànnu
futuru antiriuri [2] avirrò manciàtu avirrài manciàtu avirràvi manciàtu avirrèmu manciàtu avirrìti manciàtu avirrànnu manciàtu
cunnizziunali ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti[3] mancirìa mancirìi mancirìa mancirìumu mancirìu mancirìunu
passatu[4] avirrìa manciàtu avirrìi manciàtu avirrìa manciàtu avirrìumu manciàtu avirrìu manciàtu avirrìunu manciàtu
cugnuntivu ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti[5] mi mànciu mi mànci mi mància mi manciàmu mi manciàti mi mànciunu
passatu[6] mi hàju manciàtu mi hài manciàtu mi hàvi manciàtu mi havèmu manciàtu mi havìti manciàtu mi hànnu manciàtu
imperfettu manciàssi manciàssi manciàssi manciàssumu manciàssu manciàssuru
trapassatu avìssi manciàtu avìssi manciàtu avìssi manciàtu avìssumu manciàtu avìssu manciàtu avìssuru manciàtu
imperativu[5] ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
- mància mi mància

manciàssi

manciàmu manciàti mi mànciunu

manciàssuru

  1. Li tempi futuri caderu in disusu nta certi zoni. Unni nun si ùsunu, ô postu dû futuru sèmplici si usa l’innicativu prisenti.
  2. Li tempi futuri caderu in disusu nta certi zoni. Unni nun si ùsunu, ô postu dû futuru antiriuri si usa l’innicativu passatu pròssimu.
  3. Lo modu cunnizzionali cadìu in disusu nta certi zoni. Unni nun si usa, ô postu dû cunnizzionali prisenti si usa lu cugnuntivu imperfettu.
  4. Lu modu cunnizzionali cadìu in disusu nta certi zoni. Unni nun si usa, ô postu dû cunnizzionali passatu si usa lu cugnuntivu trapassatu.
  5. 5,0 5,1 Cu l’eccizzioni di formi stòrichi comu sia, lu cugnuntivu prisenti si usa sulu ntô missinisi e, nta formi lucalmenti diffirenti, ntô calabbrisi miridiunali. A l’autri parti, ô postu dû cugnuntivu prisenti si usa l’innicativu prisenti, e l’imperativu havi sulu la forma dirivata dû cugnuntivu trapassatu e nun chidda dirivata dû cunnizzionali prisenti.
  6. Lu cugnuntivu passatu si usa sulu ntô missinisi e, nta formi lucalmenti diffirenti, ntô calabbrisi miridiunali. A l’autri parti, ô postu dû cugnuntivu passatu si usa l’innicativu passatu prossimu.


Cugnugazzioni dû verbu “scrìviri
prisenti passatu
infinitu scrìviri avìri scrivùtu
participiu scrivènti scrivùtu
scrìttu
gerunniu scrivènnu avènnu scrivùtu
pirsuna singulari plurali
prima secunna terza prima secunna terza
innicativu ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti scrìvu scrìvi scrìvi scrivèmu scrivìti scrìvunu
passatu pròssimu hàju scrivùtu hài scrivùtu hàvi scrivùtu havèmu scrivùtu havìti scrivùtu hànnu scrivùtu
imperfettu scrivìa scrivìi scrivìa scrivìumu scrivìu scrivìunu
trapassatu pròssimu avìa scrivùtu avìi scrivùtu avìa scrivùtu avìumu scrivùtu avìu scrivùtu avìunu scrivùtu
passatu scrivìa
scrìssi
scrivìsti scrivìu scrivèmmu scrivìstu scrivèru
trapassatu àppi scrivùtu avìsti scrivùtu àppi scrivùtu àppimu scrivùtu avìstu scrivùtu àppiru scrivùtu
futuru sèmplici[1] scrivirò scrivirài scriviràvi scrivirèmu scrivirìti scrivirànnu
futuru antiriuri [2] avirrò scrivùtu avirrài scrivùtu avirràvi scrivùtu avirrèmu scrivùtu avirrìti scrivùtu avirrànnu scrivùtu
cunnizziunali ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti[3] scrivirìa scrivirìi scrivirìa scrivirìumu scrivirìu scrivirìunu
passatu[4] avirrìa scrivùtu avirrìi scrivùtu avirrìa scrivùtu avirrìumu scrivùtu avirrìu scrivùtu avirrìunu scrivùtu
cugnuntivu ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti[5] mi scrìvu mi scrìvi mi scrìvi mi scrivèmu mi scrivìti mi scrìvunu
passatu[6] mi hàju scrivùtu mi hài scrivùtu mi hàvi scrivùtu mi havèmu scrivùtu mi havìti scrivùtu mi hànnu scrivùtu
imperfettu scrivìssi scrivìssi scrivìssi scrivìssumu scrivìssu scrivìssuru
trapassatu avìssi scrivùtu avìssi scrivùtu avìssi scrivùtu avìssumu scrivùtu avìssu scrivùtu avìssuru scrivùtu
imperativu[5] ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
- scrìvi mi scrìvi

scrivìssi

scrivèmu scrivìti mi scrìvunu

scrivìssuru

  1. Li tempi futuri caderu in disusu nta certi zoni. Unni nun si ùsunu, ô postu dû futuru sèmplici si usa l’innicativu prisenti.
  2. Li tempi futuri caderu in disusu nta certi zoni. Unni nun si ùsunu, ô postu dû futuru antiriuri si usa l’innicativu passatu pròssimu.
  3. Lo modu cunnizzionali cadìu in disusu nta certi zoni. Unni nun si usa, ô postu dû cunnizzionali prisenti si usa lu cugnuntivu imperfettu.
  4. Lu modu cunnizzionali cadìu in disusu nta certi zoni. Unni nun si usa, ô postu dû cunnizzionali passatu si usa lu cugnuntivu trapassatu.
  5. 5,0 5,1 Cu l’eccizzioni di formi stòrichi comu sia, lu cugnuntivu prisenti si usa sulu ntô missinisi e, nta formi lucalmenti diffirenti, ntô calabbrisi miridiunali. A l’autri parti, ô postu dû cugnuntivu prisenti si usa l’innicativu prisenti, e l’imperativu havi sulu la forma dirivata dû cugnuntivu trapassatu e nun chidda dirivata dû cunnizzionali prisenti.
  6. Lu cugnuntivu passatu si usa sulu ntô missinisi e, nta formi lucalmenti diffirenti, ntô calabbrisi miridiunali. A l’autri parti, ô postu dû cugnuntivu passatu si usa l’innicativu passatu prossimu.


Cugnugazzioni dû verbu “mpaccìri
prisenti passatu
infinitu mpaccìri avìri mpacciùtu
participiu mpaccènti mpacciùtu
gerunniu mpaccènnu avènnu mpacciùtu
pirsuna singulari plurali
prima secunna terza prima secunna terza
innicativu ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti mpaccìsciu mpaccìsci mpaccìsci mpaccèmu mpaccìti mpaccìsciunu
passatu pròssimu hàju mpacciùtu hài mpacciùtu hàvi mpacciùtu havèmu mpacciùtu havìti mpacciùtu hànnu mpacciùtu
imperfettu mpaccìa mpaccìi mpaccìa mpaccìumu mpaccìu mpaccìunu
trapassatu pròssimu avìa mpacciùtu avìi mpacciùtu avìa mpacciùtu avìumu mpacciùtu avìu mpacciùtu avìunu mpacciùtu
passatu mpaccìa mpaccìsti mpaccìu mpaccèmmu mpaccìstu mpaccèru
trapassatu àppi mpacciùtu avìsti mpacciùtu àppi mpacciùtu àppimu mpacciùtu avìstu mpacciùtu àppiru mpacciùtu
futuru sèmplici[1] mpaccirò mpaccirài mpacciràvi mpaccirèmu mpaccirìti mpaccirànnu
futuru antiriuri [2] avirrò mpacciùtu avirrài mpacciùtu avirràvi mpacciùtu avirrèmu mpacciùtu avirrìti mpacciùtu avirrànnu mpacciùtu
cunnizziunali ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti[3] mpaccirìa mpaccirìi mpaccirìa mpaccirìumu mpaccirìu mpaccirìunu
passatu[4] avirrìa mpacciùtu avirrìi mpacciùtu avirrìa mpacciùtu avirrìumu mpacciùtu avirrìu mpacciùtu avirrìunu mpacciùtu
cugnuntivu ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti[5] mi mpaccìsciu mi mpaccìsci mi mpaccìsci mi mpaccèmu mi mpaccìti mi mpaccìsciunu
passatu[6] mi hàju mpacciùtu mi hài mpacciùtu mi hàvi mpacciùtu mi havèmu mpacciùtu mi havìti mpacciùtu mi hànnu mpacciùtu
imperfettu mpaccìssi mpaccìssi mpaccìssi mpaccìssumu mpaccìssu mpaccìssuru
trapassatu avìssi mpacciùtu avìssi mpacciùtu avìssi mpacciùtu avìssumu mpacciùtu avìssu mpacciùtu avìssuru mpacciùtu
imperativu[5] ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
- mpaccìsci mi mpaccìsci

mpaccìssi

mpaccèmu mpaccìti mi mpaccìsciunu

mpaccìssuru

  1. Li tempi futuri caderu in disusu nta certi zoni. Unni nun si ùsunu, ô postu dû futuru sèmplici si usa l’innicativu prisenti.
  2. Li tempi futuri caderu in disusu nta certi zoni. Unni nun si ùsunu, ô postu dû futuru antiriuri si usa l’innicativu passatu pròssimu.
  3. Lo modu cunnizzionali cadìu in disusu nta certi zoni. Unni nun si usa, ô postu dû cunnizzionali prisenti si usa lu cugnuntivu imperfettu.
  4. Lu modu cunnizzionali cadìu in disusu nta certi zoni. Unni nun si usa, ô postu dû cunnizzionali passatu si usa lu cugnuntivu trapassatu.
  5. 5,0 5,1 Cu l’eccizzioni di formi stòrichi comu sia, lu cugnuntivu prisenti si usa sulu ntô missinisi e, nta formi lucalmenti diffirenti, ntô calabbrisi miridiunali. A l’autri parti, ô postu dû cugnuntivu prisenti si usa l’innicativu prisenti, e l’imperativu havi sulu la forma dirivata dû cugnuntivu trapassatu e nun chidda dirivata dû cunnizzionali prisenti.
  6. Lu cugnuntivu passatu si usa sulu ntô missinisi e, nta formi lucalmenti diffirenti, ntô calabbrisi miridiunali. A l’autri parti, ô postu dû cugnuntivu passatu si usa l’innicativu passatu prossimu.


Cugnugazzioni dû verbu “èssiri
prisenti passatu
infinitu èssiri avìri stàtu
participiu essènti stàtu
gerunniu essènnu avènnu stàtu
pirsuna singulari plurali
prima secunna terza prima secunna terza
innicativu ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti sùgnu si’ è’
èsti
sèmu sìti sùnnu
passatu pròssimu hàju stàtu hài stàtu hàvi stàtu havèmu stàtu havìti stàtu hànnu stàtu
imperfettu sarìa sarìi sarìa sarìumu sarìu sarìunu
trapassatu pròssimu avìa stàtu avìi stàtu avìa stàtu avìumu stàtu avìu stàtu avìunu stàtu
passatu fùi fùsti fu fùmmu fùstu fùru
trapassatu àppi stàtu avìsti stàtu àppi stàtu àppimu stàtu avìstu stàtu àppiru stàtu
futuru sèmplici[1] sarò sarài saràvi sarèmu sarìti sarànnu
futuru antiriuri [2] avirrò stàtu avirrài stàtu avirràvi stàtu avirrèmu stàtu avirrìti stàtu avirrànnu stàtu
cunnizziunali ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti[3] sarrìa sarrìi sarrìa sarrìumu sarrìu sarrìunu
passatu[4] avirrìa stàtu avirrìi stàtu avirrìa stàtu avirrìumu stàtu avirrìu stàtu avirrìunu stàtu
cugnuntivu ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti[5] mi sùgnu mi si’ mi è’
sìa
mi sèmu mi sìti mi sùnnu
passatu[6] mi hàju stàtu mi hài stàtu mi hàvi stàtu mi havèmu stàtu mi havìti stàtu mi hànnu stàtu
imperfettu fùssi fùssi fùssi fùssumu fùssu fùssuru
trapassatu avìssi stàtu avìssi stàtu avìssi stàtu avìssumu stàtu avìssu stàtu avìssuru stàtu
imperativu[5] ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
- sì’ sìa

fùssi

sèmu sìti mi sùnnu

fùssuru

  1. Li tempi futuri caderu in disusu nta certi zoni. Unni nun si ùsunu, ô postu dû futuru sèmplici si usa l’innicativu prisenti.
  2. Li tempi futuri caderu in disusu nta certi zoni. Unni nun si ùsunu, ô postu dû futuru antiriuri si usa l’innicativu passatu pròssimu.
  3. Lo modu cunnizzionali cadìu in disusu nta certi zoni. Unni nun si usa, ô postu dû cunnizzionali prisenti si usa lu cugnuntivu imperfettu.
  4. Lu modu cunnizzionali cadìu in disusu nta certi zoni. Unni nun si usa, ô postu dû cunnizzionali passatu si usa lu cugnuntivu trapassatu.
  5. 5,0 5,1 Cu l’eccizzioni di formi stòrichi comu sia, lu cugnuntivu prisenti si usa sulu ntô missinisi e, nta formi lucalmenti diffirenti, ntô calabbrisi miridiunali. A l’autri parti, ô postu dû cugnuntivu prisenti si usa l’innicativu prisenti, e l’imperativu havi sulu la forma dirivata dû cugnuntivu trapassatu e nun chidda dirivata dû cunnizzionali prisenti.
  6. Lu cugnuntivu passatu si usa sulu ntô missinisi e, nta formi lucalmenti diffirenti, ntô calabbrisi miridiunali. A l’autri parti, ô postu dû cugnuntivu passatu si usa l’innicativu passatu prossimu.