Appinnici:Cugnugazzioni/Sicilianu/nzittari

Da Wikizziunariu, lu dizziunariu a cuntinutu lìbbiru.
Jump to navigation Jump to search
Cugnugazzioni dû verbu “nzittàri
prisenti passatu
infinitu nzittàri avìri nzittàtu
participiu nzittànti nzittàtu
gerunniu nzittànnu avènnu nzittàtu
pirsuna singulari plurali
prima secunna terza prima secunna terza
innicativu ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti nzèttu nzètti nzètta nzittàmu nzittàti nzèttunu
passatu pròssimu hàju nzittàtu hài nzittàtu hàvi nzittàtu havèmu nzittàtu havìti nzittàtu hànnu nzittàtu
imperfettu nzittàva nzittàvi nzittàva nzittàvumu nzittàvu nzittàvunu
trapassatu pròssimu avìa nzittàtu avìi nzittàtu avìa nzittàtu avìumu nzittàtu avìu nzittàtu avìunu nzittàtu
passatu nzittài nzittàsti nzittàu nzittàmmu nzittàstu nzittàru
trapassatu àppi nzittàtu avìsti nzittàtu àppi nzittàtu àppimu nzittàtu avìstu nzittàtu àppiru nzittàtu
futuru sèmplici[1] nzittirò nzittirài nzittiràvi nzittirèmu nzittirìti nzittirànnu
futuru antiriuri [2] avirrò nzittàtu avirrài nzittàtu avirràvi nzittàtu avirrèmu nzittàtu avirrìti nzittàtu avirrànnu nzittàtu
cunnizziunali ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti[3] nzittirìa nzittirìi nzittirìa nzittirìumu nzittirìu nzittirìunu
passatu[4] avirrìa nzittàtu avirrìi nzittàtu avirrìa nzittàtu avirrìumu nzittàtu avirrìu nzittàtu avirrìunu nzittàtu
cugnuntivu ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti[5] mi nzèttu mi nzètti mi nzètta mi nzittàmu mi nzittàti mi nzèttunu
passatu[6] mi hàju nzittàtu mi hài nzittàtu mi hàvi nzittàtu mi havèmu nzittàtu mi havìti nzittàtu mi hànnu nzittàtu
imperfettu nzittàssi nzittàssi nzittàssi nzittàssumu nzittàssu nzittàssuru
trapassatu avìssi nzittàtu avìssi nzittàtu avìssi nzittàtu avìssumu nzittàtu avìssu nzittàtu avìssuru nzittàtu
imperativu[5] ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
- nzètta mi nzètta

nzittàssi

nzittàmu nzittàti mi nzèttunu

nzittàssuru

  1. Li tempi futuri caderu in disusu nta certi zoni. Unni nun si ùsunu, ô postu dû futuru sèmplici si usa l’innicativu prisenti.
  2. Li tempi futuri caderu in disusu nta certi zoni. Unni nun si ùsunu, ô postu dû futuru antiriuri si usa l’innicativu passatu pròssimu.
  3. Lo modu cunnizzionali cadìu in disusu nta certi zoni. Unni nun si usa, ô postu dû cunnizzionali prisenti si usa lu cugnuntivu imperfettu.
  4. Lu modu cunnizzionali cadìu in disusu nta certi zoni. Unni nun si usa, ô postu dû cunnizzionali passatu si usa lu cugnuntivu trapassatu.
  5. 5,0 5,1 Cu l’eccizzioni di formi stòrichi comu sia, lu cugnuntivu prisenti si usa sulu ntô missinisi e, nta formi lucalmenti diffirenti, ntô calabbrisi miridiunali. A l’autri parti, ô postu dû cugnuntivu prisenti si usa l’innicativu prisenti, e l’imperativu havi sulu la forma dirivata dû cugnuntivu trapassatu e nun chidda dirivata dû cunnizzionali prisenti.
  6. Lu cugnuntivu passatu si usa sulu ntô missinisi e, nta formi lucalmenti diffirenti, ntô calabbrisi miridiunali. A l’autri parti, ô postu dû cugnuntivu passatu si usa l’innicativu passatu prossimu.