Appinnici:Cugnugazzioni/Sicilianu/cacciàri

Da Wikizziunariu, lu dizziunariu a cuntinutu lìbbiru.
Jump to navigation Jump to search
Cugnugazzioni dû verbu “cacciàri
prisenti passatu
infinitu cacciàri avìri cacciàtu
participiu cacciànti cacciàtu
gerunniu cacciànnu avènnu cacciàtu
pirsuna singulari plurali
prima secunna terza prima secunna terza
innicativu ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti càcciu càcci càccia cacciàmu cacciàti càcciunu
passatu pròssimu hàju cacciàtu hài cacciàtu hàvi cacciàtu havèmu cacciàtu havìti cacciàtu hànnu cacciàtu
imperfettu cacciàva cacciàvi cacciàva cacciàvumu cacciàvu cacciàvunu
trapassatu pròssimu avìa cacciàtu avìi cacciàtu avìa cacciàtu avìumu cacciàtu avìu cacciàtu avìunu cacciàtu
passatu cacciài cacciàsti cacciàu cacciàmmu cacciàstu cacciàru
trapassatu àppi cacciàtu avìsti cacciàtu àppi cacciàtu àppimu cacciàtu avìstu cacciàtu àppiru cacciàtu
futuru sèmplici[1] caccirò caccirài cacciràvi caccirèmu caccirìti caccirànnu
futuru antiriuri [2] avirrò cacciàtu avirrài cacciàtu avirràvi cacciàtu avirrèmu cacciàtu avirrìti cacciàtu avirrànnu cacciàtu
cunnizziunali ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti[3] caccirìa caccirìi caccirìa caccirìumu caccirìu caccirìunu
passatu[4] avirrìa cacciàtu avirrìi cacciàtu avirrìa cacciàtu avirrìumu cacciàtu avirrìu cacciàtu avirrìunu cacciàtu
cugnuntivu ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti[5] mi càcciu mi càcci mi càccia mi cacciàmu mi cacciàti mi càcciunu
passatu[6] mi hàju cacciàtu mi hài cacciàtu mi hàvi cacciàtu mi havèmu cacciàtu mi havìti cacciàtu mi hànnu cacciàtu
imperfettu cacciàssi cacciàssi cacciàssi cacciàssumu cacciàssu cacciàssuru
trapassatu avìssi cacciàtu avìssi cacciàtu avìssi cacciàtu avìssumu cacciàtu avìssu cacciàtu avìssuru cacciàtu
imperativu[5] ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
- càccia mi càccia

cacciàssi

cacciàmu cacciàti mi càcciunu

cacciàssuru

  1. Li tempi futuri caderu in disusu nta certi zoni. Unni nun si ùsunu, ô postu dû futuru sèmplici si usa l’innicativu prisenti.
  2. Li tempi futuri caderu in disusu nta certi zoni. Unni nun si ùsunu, ô postu dû futuru antiriuri si usa l’innicativu passatu pròssimu.
  3. Lo modu cunnizzionali cadìu in disusu nta certi zoni. Unni nun si usa, ô postu dû cunnizzionali prisenti si usa lu cugnuntivu imperfettu.
  4. Lu modu cunnizzionali cadìu in disusu nta certi zoni. Unni nun si usa, ô postu dû cunnizzionali passatu si usa lu cugnuntivu trapassatu.
  5. 5,0 5,1 Cu l’eccizzioni di formi stòrichi comu sia, lu cugnuntivu prisenti si usa sulu ntô missinisi e, nta formi lucalmenti diffirenti, ntô calabbrisi miridiunali. A l’autri parti, ô postu dû cugnuntivu prisenti si usa l’innicativu prisenti, e l’imperativu havi sulu la forma dirivata dû cugnuntivu trapassatu e nun chidda dirivata dû cunnizzionali prisenti.
  6. Lu cugnuntivu passatu si usa sulu ntô missinisi e, nta formi lucalmenti diffirenti, ntô calabbrisi miridiunali. A l’autri parti, ô postu dû cugnuntivu passatu si usa l’innicativu passatu prossimu.