Appinnici:Cugnugazzioni/Sicilianu/carricàri

Da Wikizziunariu, lu dizziunariu a cuntinutu lìbbiru.
Jump to navigation Jump to search
Cugnugazzioni dû verbu “carricàri
prisenti passatu
infinitu carricàri avìri carricàtu
participiu carricànti carricàtu
gerunniu carricànnu avènnu carricàtu
pirsuna singulari plurali
prima secunna terza prima secunna terza
innicativu ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti càrricu càrrichi càrrica carricàmu carricàti càrricunu
passatu pròssimu hàju carricàtu hài carricàtu hàvi carricàtu havèmu carricàtu havìti carricàtu hànnu carricàtu
imperfettu carricàva carricàvi carricàva carricàvumu carricàvu carricàvunu
trapassatu pròssimu avìa carricàtu avìi carricàtu avìa carricàtu avìumu carricàtu avìu carricàtu avìunu carricàtu
passatu carricài carricàsti carricàu carricàmmu carricàstu carricàru
trapassatu àppi carricàtu avìsti carricàtu àppi carricàtu àppimu carricàtu avìstu carricàtu àppiru carricàtu
futuru sèmplici[1] carrichirò carrichirài carrichiràvi carrichirèmu carrichirìti carrichirànnu
futuru antiriuri [2] avirrò carricàtu avirrài carricàtu avirràvi carricàtu avirrèmu carricàtu avirrìti carricàtu avirrànnu carricàtu
cunnizziunali ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti[3] carrichirìa carrichirìi carrichirìa carrichirìumu carrichirìu carrichirìunu
passatu[4] avirrìa carricàtu avirrìi carricàtu avirrìa carricàtu avirrìumu carricàtu avirrìu carricàtu avirrìunu carricàtu
cugnuntivu ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti[5] mi càrricu mi càrrichi mi càrrica mi carricàmu mi carricàti mi càrricunu
passatu[6] mi hàju carricàtu mi hài carricàtu mi hàvi carricàtu mi havèmu carricàtu mi havìti carricàtu mi hànnu carricàtu
imperfettu carricàssi carricàssi carricàssi carricàssumu carricàssu carricàssuru
trapassatu avìssi carricàtu avìssi carricàtu avìssi carricàtu avìssumu carricàtu avìssu carricàtu avìssuru carricàtu
imperativu[5] ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
- càrrica mi càrrica

carricàssi

carricàmu carricàti mi càrricunu

carricàssuru

  1. Li tempi futuri caderu in disusu nta certi zoni. Unni nun si ùsunu, ô postu dû futuru sèmplici si usa l’innicativu prisenti.
  2. Li tempi futuri caderu in disusu nta certi zoni. Unni nun si ùsunu, ô postu dû futuru antiriuri si usa l’innicativu passatu pròssimu.
  3. Lo modu cunnizzionali cadìu in disusu nta certi zoni. Unni nun si usa, ô postu dû cunnizzionali prisenti si usa lu cugnuntivu imperfettu.
  4. Lu modu cunnizzionali cadìu in disusu nta certi zoni. Unni nun si usa, ô postu dû cunnizzionali passatu si usa lu cugnuntivu trapassatu.
  5. 5,0 5,1 Cu l’eccizzioni di formi stòrichi comu sia, lu cugnuntivu prisenti si usa sulu ntô missinisi e, nta formi lucalmenti diffirenti, ntô calabbrisi miridiunali. A l’autri parti, ô postu dû cugnuntivu prisenti si usa l’innicativu prisenti, e l’imperativu havi sulu la forma dirivata dû cugnuntivu trapassatu e nun chidda dirivata dû cunnizzionali prisenti.
  6. Lu cugnuntivu passatu si usa sulu ntô missinisi e, nta formi lucalmenti diffirenti, ntô calabbrisi miridiunali. A l’autri parti, ô postu dû cugnuntivu passatu si usa l’innicativu passatu prossimu.