Appinnici:Cugnugazzioni/Sicilianu/manciari

Da Wikizziunariu, lu dizziunariu a cuntinutu lìbbiru.
Jump to navigation Jump to search
Cugnugazzioni dû verbu “manciàri
prisenti passatu
infinitu manciàri avìri manciàtu
participiu manciànti manciàtu
gerunniu manciànnu avènnu manciàtu
pirsuna singulari plurali
prima secunna terza prima secunna terza
innicativu ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti mànciu mànci mància manciàmu manciàti mànciunu
passatu pròssimu hàju manciàtu hài manciàtu hàvi manciàtu havèmu manciàtu havìti manciàtu hànnu manciàtu
imperfettu manciàva manciàvi manciàva manciàvumu manciàvu manciàvunu
trapassatu pròssimu avìa manciàtu avìi manciàtu avìa manciàtu avìumu manciàtu avìu manciàtu avìunu manciàtu
passatu manciài manciàsti manciàu manciàmmu manciàstu manciàru
trapassatu àppi manciàtu avìsti manciàtu àppi manciàtu àppimu manciàtu avìstu manciàtu àppiru manciàtu
futuru sèmplici[1] mancirò mancirài manciràvi mancirèmu mancirìti mancirànnu
futuru antiriuri [2] avirrò manciàtu avirrài manciàtu avirràvi manciàtu avirrèmu manciàtu avirrìti manciàtu avirrànnu manciàtu
cunnizziunali ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti[3] mancirìa mancirìi mancirìa mancirìumu mancirìu mancirìunu
passatu[4] avirrìa manciàtu avirrìi manciàtu avirrìa manciàtu avirrìumu manciàtu avirrìu manciàtu avirrìunu manciàtu
cugnuntivu ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti[5] mi mànciu mi mànci mi mància mi manciàmu mi manciàti mi mànciunu
passatu[6] mi hàju manciàtu mi hài manciàtu mi hàvi manciàtu mi havèmu manciàtu mi havìti manciàtu mi hànnu manciàtu
imperfettu manciàssi manciàssi manciàssi manciàssumu manciàssu manciàssuru
trapassatu avìssi manciàtu avìssi manciàtu avìssi manciàtu avìssumu manciàtu avìssu manciàtu avìssuru manciàtu
imperativu[5] ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
- mància mi mància

manciàssi

manciàmu manciàti mi mànciunu

manciàssuru

  1. Li tempi futuri caderu in disusu nta certi zoni. Unni nun si ùsunu, ô postu dû futuru sèmplici si usa l’innicativu prisenti.
  2. Li tempi futuri caderu in disusu nta certi zoni. Unni nun si ùsunu, ô postu dû futuru antiriuri si usa l’innicativu passatu pròssimu.
  3. Lo modu cunnizzionali cadìu in disusu nta certi zoni. Unni nun si usa, ô postu dû cunnizzionali prisenti si usa lu cugnuntivu imperfettu.
  4. Lu modu cunnizzionali cadìu in disusu nta certi zoni. Unni nun si usa, ô postu dû cunnizzionali passatu si usa lu cugnuntivu trapassatu.
  5. 5,0 5,1 Cu l’eccizzioni di formi stòrichi comu sia, lu cugnuntivu prisenti si usa sulu ntô missinisi e, nta formi lucalmenti diffirenti, ntô calabbrisi miridiunali. A l’autri parti, ô postu dû cugnuntivu prisenti si usa l’innicativu prisenti, e l’imperativu havi sulu la forma dirivata dû cugnuntivu trapassatu e nun chidda dirivata dû cunnizzionali prisenti.
  6. Lu cugnuntivu passatu si usa sulu ntô missinisi e, nta formi lucalmenti diffirenti, ntô calabbrisi miridiunali. A l’autri parti, ô postu dû cugnuntivu passatu si usa l’innicativu passatu prossimu.