Template:scn-conj

Da Wikizziunariu, lu dizziunariu a cuntinutu lìbbiru.
Jump to navigation Jump to search

Stu stampu giuva pi criari autumaticamenti na tabbella sana cu tutta la cugnugazzioni d’un verbu rigulari senza bisognu di scrìviri nenti a manu.

Si po’ macari adupirari pi criari la tabella di cugnugazzioni pî verbi irrigulari, e nta stu casu s’hannu a scrìviri a manu li suli vuci ca sunnu irrigulari.

Stu stampu nun è mpustatu pû sicilianu standard picchì l’auturi nun havi abbastanza nfurmazzioni pi fàrilu. Avanti chi s’adòpira, s’avissi a aggiustari.

Comu s’adòpira stu stampu[cancia]

Aviti a passari, comu primu paràmitru dû stampu, lu verbu chi vuliti cugnugari, scrittu a l’infinitu, ma cu na particularità: s’havi a mèttiri l’accentu sia supra a la littra unni cadi nta vuci a l’infinitu, sia supra a chidda unni cadi ntâ vuci dâ prima pirsuna singulari dû tempu prisenti innicativu.

Ad esempiu, pû verbu “mànciari”, s’havi a passari “mànciàri”, picchì a l’infinitu si dici “manciàri” e la prima pirsuna dû tempu prisenti innicativu è “mànciu”.

Pû verbu “mòriri”, s’havi a passari “mòriri” picchì l’accentu cadi supra â stissa littra tantu a l’infinitu quantu ô presenti.

Pû verbu “finìri”, s’havi a passari “finìri”, pû stissu mutivu.

Na vota chi si capìu comu passari stu paramitru, si scrivi ntâ pàggina a sta manera:

{{scn-conj|mànciàri}}

...e si lu verbu è rigulari, lu travagghiu finìu.

Verbi irrigulari[cancia]

Sannunca, ntô casu dî verbi irrigulari, s’havi a agghiùnciri un paràmitru p’ognin vuci dû verbu ca nun è rigulari.

Ad esempiu, lu verbu avìri è irregulari ntô prisenti innicativu, ntâ prima, sicunna e terza pirsuna singulari, e ntâ terza plurali. Pi ciò s’hannu a passari autri quattru paramitri, a sta manera:

{{scn-conj|avìri|ind-pre-1s=hàju|ind-pre-2s=hài|ind-pre-3s=hàvi|ind-pre-3p=hànnu}}

Ognin paràmitru aggiuntivu consa na vuci irrigulari. Lu nomu dû paràmitru spicìfica di quali vuci si tratta. ind-pre-1s voli diri innicativu, prisenti, prima pirsuna singulari.

Quannu s’aggiusta nâ vuci, autumaticamenti s’aggiùstunu macari li vuci chi dirìvunu d’idda.