Template:scn-noun-inflection2

Da Wikizziunariu, lu dizziunariu a cuntinutu lìbbiru.
Jump to navigation Jump to search

Stu stampu pruduci na tavula câ flissioni dûn sustantivu sicilianu chi’ havi sulu a forma masculina o puru sulu a forma fimminina; dunca pruduci na tavula cu’ dù caseḍḍi.

S’havi a’ spicificari, cû paramitru g=, si’ u sustantivu è’, ê fini dâ vota ô plurali, masculinu (g=m), fimmininu (g=f) o puru neutru (g=n). I sustantivi neutri su’ chiḍḍi chi’ grammaticalmente su’ masculini e’ ô plurali hannu a disinenza -a. Si’ non si spicifica paramitru g, è’ suttantisu g=m.

Pî sustantivi irregulari s’havi a’ spicificari direttamenti a forma plurali cû paramitru p=.

Esempiu:

{{scn-noun-inflection2|tàvulu}}
{{scn-noun-inflection2|gràsta|g=f}}
{{scn-noun-inflection2|quasùni|g=n}}
{{scn-noun-inflection2|pianèta|p=pianèti}}
{{scn-noun-inflection2|mànu|g=f|p=mànu}}