Appinnici:Cugnugazzioni/Sicilianu/assimigghiari

Da Wikizziunariu, lu dizziunariu a cuntinutu lìbbiru.
Jump to navigation Jump to search
Cugnugazzioni dû verbu “assimigghiàri
prisenti passatu
infinitu assimigghiàri avìri assimigghiàtu
participiu assimigghiànti assimigghiàtu
gerunniu assimigghiànnu avènnu assimigghiàtu
pirsuna singulari plurali
prima secunna terza prima secunna terza
innicativu ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti assimìgghiu assimìgghî assimìgghia assimigghiàmu assimigghiàti assimìgghiunu
passatu pròssimu hàju assimigghiàtu hài assimigghiàtu hàvi assimigghiàtu havèmu assimigghiàtu havìti assimigghiàtu hànnu assimigghiàtu
imperfettu assimigghiàva assimigghiàvi assimigghiàva assimigghiàvumu assimigghiàvu assimigghiàvunu
trapassatu pròssimu avìa assimigghiàtu avìi assimigghiàtu avìa assimigghiàtu avìumu assimigghiàtu avìu assimigghiàtu avìunu assimigghiàtu
passatu assimigghiài assimigghiàsti assimigghiàu assimigghiàmmu assimigghiàstu assimigghiàru
trapassatu àppi assimigghiàtu avìsti assimigghiàtu àppi assimigghiàtu àppimu assimigghiàtu avìstu assimigghiàtu àppiru assimigghiàtu
futuru sèmplici[1] assimigghîrò assimigghîrài assimigghîràvi assimigghîrèmu assimigghîrìti assimigghîrànnu
futuru antiriuri [2] avirrò assimigghiàtu avirrài assimigghiàtu avirràvi assimigghiàtu avirrèmu assimigghiàtu avirrìti assimigghiàtu avirrànnu assimigghiàtu
cunnizziunali ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti[3] assimigghîrìa assimigghîrìi assimigghîrìa assimigghîrìumu assimigghîrìu assimigghîrìunu
passatu[4] avirrìa assimigghiàtu avirrìi assimigghiàtu avirrìa assimigghiàtu avirrìumu assimigghiàtu avirrìu assimigghiàtu avirrìunu assimigghiàtu
cugnuntivu ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti[5] mi assimìgghiu mi assimìgghî mi assimìgghia mi assimigghiàmu mi assimigghiàti mi assimìgghiunu
passatu[6] mi hàju assimigghiàtu mi hài assimigghiàtu mi hàvi assimigghiàtu mi havèmu assimigghiàtu mi havìti assimigghiàtu mi hànnu assimigghiàtu
imperfettu assimigghiàssi assimigghiàssi assimigghiàssi assimigghiàssumu assimigghiàssu assimigghiàssuru
trapassatu avìssi assimigghiàtu avìssi assimigghiàtu avìssi assimigghiàtu avìssumu assimigghiàtu avìssu assimigghiàtu avìssuru assimigghiàtu
imperativu[5] ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
- assimìgghia mi assimìgghia

assimigghiàssi

assimigghiàmu assimigghiàti mi assimìgghiunu

assimigghiàssuru

  1. Li tempi futuri caderu in disusu nta certi zoni. Unni nun si ùsunu, ô postu dû futuru sèmplici si usa l’innicativu prisenti.
  2. Li tempi futuri caderu in disusu nta certi zoni. Unni nun si ùsunu, ô postu dû futuru antiriuri si usa l’innicativu passatu pròssimu.
  3. Lo modu cunnizzionali cadìu in disusu nta certi zoni. Unni nun si usa, ô postu dû cunnizzionali prisenti si usa lu cugnuntivu imperfettu.
  4. Lu modu cunnizzionali cadìu in disusu nta certi zoni. Unni nun si usa, ô postu dû cunnizzionali passatu si usa lu cugnuntivu trapassatu.
  5. 5,0 5,1 Cu l’eccizzioni di formi stòrichi comu sia, lu cugnuntivu prisenti si usa sulu ntô missinisi e, nta formi lucalmenti diffirenti, ntô calabbrisi miridiunali. A l’autri parti, ô postu dû cugnuntivu prisenti si usa l’innicativu prisenti, e l’imperativu havi sulu la forma dirivata dû cugnuntivu trapassatu e nun chidda dirivata dû cunnizzionali prisenti.
  6. Lu cugnuntivu passatu si usa sulu ntô missinisi e, nta formi lucalmenti diffirenti, ntô calabbrisi miridiunali. A l’autri parti, ô postu dû cugnuntivu passatu si usa l’innicativu passatu prossimu.