Appinnici:Cugnugazzioni/Sicilianu/caccïàri

Da Wikizziunariu, lu dizziunariu a cuntinutu lìbbiru.
Jump to navigation Jump to search
Cugnugazzioni dû verbu “caccïàri
prisenti passatu
infinitu caccïàri avìri caccïàtu
participiu caccïànti caccïàtu
gerunniu caccïànnu avènnu caccïàtu
pirsuna singulari plurali
prima secunna terza prima secunna terza
innicativu ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti caccìu caccìi caccìa caccïàmu caccïàti caccìunu
passatu pròssimu hàju caccïàtu hài caccïàtu hàvi caccïàtu havèmu caccïàtu havìti caccïàtu hànnu caccïàtu
imperfettu caccïàva caccïàvi caccïàva caccïàvumu caccïàvu caccïàvunu
trapassatu pròssimu avìa caccïàtu avìi caccïàtu avìa caccïàtu avìumu caccïàtu avìu caccïàtu avìunu caccïàtu
passatu caccïài caccïàsti caccïàu caccïàmmu caccïàstu caccïàru
trapassatu àppi caccïàtu avìsti caccïàtu àppi caccïàtu àppimu caccïàtu avìstu caccïàtu àppiru caccïàtu
futuru sèmplici[1] cacciirò cacciirài cacciiràvi cacciirèmu cacciirìti cacciirànnu
futuru antiriuri [2] avirrò caccïàtu avirrài caccïàtu avirràvi caccïàtu avirrèmu caccïàtu avirrìti caccïàtu avirrànnu caccïàtu
cunnizziunali ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti[3] cacciirìa cacciirìi cacciirìa cacciirìumu cacciirìu cacciirìunu
passatu[4] avirrìa caccïàtu avirrìi caccïàtu avirrìa caccïàtu avirrìumu caccïàtu avirrìu caccïàtu avirrìunu caccïàtu
cugnuntivu ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
prisenti[5] mi caccìu mi caccìi mi caccìa mi caccïàmu mi caccïàti mi caccìunu
passatu[6] mi hàju caccïàtu mi hài caccïàtu mi hàvi caccïàtu mi havèmu caccïàtu mi havìti caccïàtu mi hànnu caccïàtu
imperfettu caccïàssi caccïàssi caccïàssi caccïàssumu caccïàssu caccïàssuru
trapassatu avìssi caccïàtu avìssi caccïàtu avìssi caccïàtu avìssumu caccïàtu avìssu caccïàtu avìssuru caccïàtu
imperativu[5] ju//eu tu iddu/idda nui vui iddi
- caccìa mi caccìa

caccïàssi

caccïàmu caccïàti mi caccìunu

caccïàssuru

  1. Li tempi futuri caderu in disusu nta certi zoni. Unni nun si ùsunu, ô postu dû futuru sèmplici si usa l’innicativu prisenti.
  2. Li tempi futuri caderu in disusu nta certi zoni. Unni nun si ùsunu, ô postu dû futuru antiriuri si usa l’innicativu passatu pròssimu.
  3. Lo modu cunnizzionali cadìu in disusu nta certi zoni. Unni nun si usa, ô postu dû cunnizzionali prisenti si usa lu cugnuntivu imperfettu.
  4. Lu modu cunnizzionali cadìu in disusu nta certi zoni. Unni nun si usa, ô postu dû cunnizzionali passatu si usa lu cugnuntivu trapassatu.
  5. 5,0 5,1 Cu l’eccizzioni di formi stòrichi comu sia, lu cugnuntivu prisenti si usa sulu ntô missinisi e, nta formi lucalmenti diffirenti, ntô calabbrisi miridiunali. A l’autri parti, ô postu dû cugnuntivu prisenti si usa l’innicativu prisenti, e l’imperativu havi sulu la forma dirivata dû cugnuntivu trapassatu e nun chidda dirivata dû cunnizzionali prisenti.
  6. Lu cugnuntivu passatu si usa sulu ntô missinisi e, nta formi lucalmenti diffirenti, ntô calabbrisi miridiunali. A l’autri parti, ô postu dû cugnuntivu passatu si usa l’innicativu passatu prossimu.